Warto odwiedzić: Szczyrk

Szczyrk to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Ta malownicza miejscowość leży w województwie Śląskim, na Żywiecczyźnie. Najbliższe duże miasto to Bielsko-Biała, choć łatwo stąd dojechać także do Wisły, Ustronia i Żywca. Tak atrakcyjna lokalizacja z roku na rok przyciąga do Szczyrku rzesze turystów i sportowców. Nie bez znaczenia są wspaniałe warunki geograficzne. Szczyrk jest świetnie zlokalizowany pomiędzy górskimi masywami, w podłużnej dolinie.

Sporty górskie i zimowe w Szczyrku

Szczyrk słynie ze znakomitych warunków do uprawiania sportów zimowych. Jednak przez cały rok ta turystyczna miejscowość oferuje przyjezdnym liczne atrakcje. Nad miastem góruje szczyt Skrzyczne (najwyższy szczyt Beskidów liczący 1257 m n.p.m.), na który wiedzie ciekawa i malownicza trasa piesza. Prowadzi ona przez Halę Skrzyczeńską i Zbójnicką Kopę. Dla niecierpliwych, pasjonatów pięknych, górskich krajobrazów i rodzin z dziećmi dostępny jest komfortowy wyciąg. Nieco niższy szczyt po drugie stronie doliny Żylicy to Kotarz (974 m n.p.m.) z łagodnymi stokami, pięknymi panoramicznymi widokami i prostymi trasami polecanymi na piesze wędrówki o każdej porze roku.

W samym mieście i na jego obrzeżach nietrudno znaleźć trasy zjazdowe. Są one dostosowane do różnych poziomów trudności i zaawansowania. Także infrastruktura turystyczna jest bardzo rozbudowana. Na turystów czekają wypożyczalnie sprzętu zimowego, szkółki narciarskie dla dzieci i dorosłych oraz restauracje i bary z regionalnym jedzeniem.

Atrakcje turystyczne w Szczyrku

Na turystów i amatorów białego szaleństwa czeka wiele atrakcji. Jest to np. niewielki wodospad położony w pobliżu głównej ulicy. Podobnie Beskidzki Park Linowy to świetne miejsce na aktywny wypoczynek. Na stokach górskich znajdują się także jaskinie udostępnione dla zwiedzających i grotołazów. W centrum miasta nie brakuje ciekawostek kulturalnych. Jedną z nich jest Galeria Sztuki Bator. Reprezentacyjny deptak biegnie przez główną oś komunikacyjną, a w centrum można odpocząć przy Placu św. Jakuba.

Jeśli chodzi o profesjonalny sport, to w Szczyrku mieści się centrum olimpijskie, gdzie narodowa kadra przygotowuje się do startów w olimpiadach i konkursach zimowych. Co ciekawe, Szczyrk nie posiada tak długiej historii jak Zakopane, Karpacz czy Szklarska Poręba. Miejscowość rozwinęła się dopiero w XX wieku, a w rozwoju turystyki w Szczyrku nieoczekiwanie pomogła I Wojna Światowa. Wówczas wojska austriackie posiadały tu szpitale polowe, a po włączeniu ziemi Żywieckiej do Polski dostrzeżono niezwykły potencjał tkwiący w naturalnym, górskim położeniu Szczyrku. Od czasów dwudziestolecia międzywojennego Szczyrk stał się jednym z czołowych ośrodków narciarskich w kraju.

Ośrodki wypoczynkowe, szkoleniowe i resorty SPA

Szczyrk posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Na terenie miejscowości, jak i na górskich zboczach znajdują się duże kompleksy hotelowe. Ośrodki wypoczynkowe i hotele oferują wyżywienie, dostęp do basenu, siłowni i dodatkowy udogodnień. Położenie Szczyrku w dolinie sprawia, że każdy może liczyć na górskie widoki rozciągające się z hotelowych okien. Plusem dużych ośrodków wypoczynkowych i hoteli jest usytuowanie w pobliżu tras narciarskich. Dzięki temu można łatwo dostać się na stok. Po całym dniu wyczynów sportowych można odprężyć się w saunie, na basenie hotelowym, w restauracji lub w SPA. Wysoki standard ośrodków wypoczynkowych przystosowany jest także do obsługi grup. W tego typu ośrodkach odbywają się również zjazdy integracyjne, konferencje, szkolenia branżowe oraz różnorodne eventy. Dobrym pomysłem jest także spędzenie świat lub Sylwestra w jednym z Hoteli w Szczyrku. Zarówno hotele, jak i ośrodki wypoczynkowo-szkoleniowe mają w swojej ofercie różnorodne pakiety pobytowe.

Przytulne, górskie pensjonaty i agroturystyka w Szczyrku

Mieszkańcy Szczyrku żyją z turystyki. Dlatego nie brakuje tu wygodnych pensjonatów z rodzinną, swobodną atmosferą. Plusem pensjonatów jest możliwość zamówienia posiłków, w tym śniadania i obiadokolacji. Pensjonaty posiadają często dodatkowe udogodnienia, jak sauna czy małe SPA. Dla wielbicieli natury dostępne są też kameralne wille oraz górskie chaty o charakterze gospodarstw agroturystycznych. Agroturystyka w Szczyrku to stylowe chaty góralskie z drewnianymi elewacjami i górskimi motywami. Wiele osób oferuje wynajem apartamentów w Szczyrku. To opcja dla lubiących swobodę. Na terenie miasta, z łatwym dostępem do lokali gastronomicznych. Apartamenty cieszą się popularnością wśród rodzin oraz grup znajomych. Najtańszą opcja są kwatery prywatne, czyli pokoje na wynajem. Posiadają niezbędne udogodnienia, jak łazienkę czy dostęp do aneksu kuchennego. Pokoje gościnne zlokalizowane są na terenie całego Szczyrku, lecz rzadko są z opcją wyżywienia.